Co z tym projektem?

W ostatnim artykule o ustawie wiatrakowej pisaliśmy o wznowieniu prac nad ustawą. Projekt miał być gotowy do końca pierwszego kwartału 2024 r., czyli do końca marca.

Niestety, musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Ustawa, co prawda, ma już finalne szlify, ale wciąż trwają uzgodnienia międzyresortowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że projekt trafi do parlamentu w maju.

Wiemy już z pierwszych zapowiedzi, że jest porozumienie, co do odległości stawiania cichych wiatraków czyli minimum 500 m od zabudowy mieszkalnej lub rezerwatów przyrody. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że dzięki temu zostanie zachowana równowaga między promowaniem i wdrażaniem wiatru jako źródła energii, a spokojem mieszkańców i nienaruszaniem ekosystemu. Tym samym założenia projektu z grudnia 2023 r., przewidujące minimalną odległość 300 m nie przeszły.

Mają zyskać też prosumenci

Resort zapowiedział również zmiany i ułatwienia dla branży.

Równolegle trwają prace nad ustawą prosumencką i nad założeniami pomocy dla przedsiębiorstw energetycznych. Ministerstwo zapowiada, że zarówno w ustawie prosumenckiej, jak i wiatrakowej znajdą się regulacje ułatwiające firmom instalowanie farm wiatrowych.

Przede wszystkim resort kładzie duży nacisk na ułatwienie procedury. Ministerstwo zdaje sobie sprawę, że obecnie jest ona trudna i czasochłonna. Ustawa prosumencka i wiatrakowa mają zmienić ten stan rzeczy i znacznie uprościć proces inwestycyjny.

Dodatkowo, Wiceminister Klimatu i Środowiska przekazał, że w ustawie prosumenckiej i wiatrakowej znajdą się rozwiązania, które uproszcą, ale przede wszystkim znacznie skrócą również procedury związane z budową farm wiatrowych. Docelowo, nawet o połowę!

To dobra informacja dla branży. Uproszczenie procedur na pewno otworzy drogę dla energii wiatrowej i inwestycji w farmy wiatrowe w Polsce.

Teraz, pozostaje nam tylko czekać do maja na projekt ustawy. Co ważne, resort planuje wejście ustawy wiatrakowej w życie już w czerwcu.

Bacznie obserwujemy postępy prac, tak ustawy wiatrakowej, jak i prosumenckiej.

A o wynikach naszych obserwacji na pewno znowu was poinformujemy. Stay tuned!

Michał Wieczorek

Aplikant adwokacki w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej. Miłośnik prawa cywilnego i handlowego, na których skupia swoje specjalizacje zawodowe.  Zajmuje się obsługą przedsiębiorców z branży gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego. Wspomaga też klientów indywidulanych w dochodzeniu roszczeń z kredytów frankowych 

Related Posts

Leave a Reply

Ostatnie artykuły

Jachting Pod Wpływem I Przepadek Jachtu
5 września 2024
Jak stworzyć regulamin dla sygnalistów? Praktyczne wskazówki i korzyści dla przedsiębiorców. 
29 sierpnia 2024
Ubezpieczenie NNW w jachtingu
22 sierpnia 2024

Kategoria

Aktualności

W tym miejscu będziemy przedstawiać, w nieco bardziej blogowej i przyjaznej atmosferze, aktualne wpisy dotyczące bieżącej działalności i prawniczych kwestii.

Zapraszamy też do dyskusji!