Kolejne opóźnienie…

Mamy już koniec maja, a projektu ustawy wiatrakowej jak nie było, tak nie ma.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że gotowy projekt przedstawi na przełomie czerwca i lipca. Przepisy miałyby wejść w życie na przełomie 2024 i 2025 r.

Trudno powiedzieć, czy tak się stanie…

Niemniej wiemy już o projekcie coraz więcej.

 

Ustawa ma być szeroka

Z Oceny Skutków Regulacji dotyczącej ustawy wynika, że jej zakres ma być bardzo szeroki. Oprócz liberalizacji przepisów o stawianiu wiatraków, ustawa będzie regulować również inne rodzaje OZE, w tym biogaz, hydroelektrownie czy zmiany zasada wydawania uprawnień dla instalatorów OZE.

Najważniejszą zmianą jest (wspomnianą przez nas tutaj)  ustanowienie 500 m odległości stawiania wiatraków.

Resort zwraca uwagę, że jeśli chodzi o negatywne oddziaływanie wiatraków, to analizy wykazały, że zachowując dystans 500 m hałas nie powinien przekroczyć 45 dB. Przy takiej odległości nie będą również odczuwalne wibracje.

Ustawa ma też wprowadzić możliwość korzystania przy inwestycjach w wiatraki ze „Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego”. Ma to być szczególna forma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którą wystąpi inwestor, zobowiązując się do realizacji inwestycji uzupełniającej. Inicjatywa w tej sprawie będzie należała do inwestora, a decyzja do samorządu. 

W tym momencie, pozostaje nam tylko czekać na projekt ustawy. Miejmy nadzieję, że teraz już będzie “z górki” i ujrzymy go niebawem.

My dalej, bacznie obserwujemy postępy,  a Wy wyczekujcie kolejnych informacji 😀 

Opracował:

Michał Wieczorek

Aplikant adwokacki w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej. Miłośnik prawa cywilnego i handlowego, na których skupia swoje specjalizacje zawodowe. Zajmuje się obsługą przedsiębiorców z branży gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego. Wspomaga też klientów indywidulanych w dochodzeniu roszczeń z kredytów frankowych 

Related Posts

Leave a Reply

Ostatnie artykuły

Chiny nie udają Greka, czyli co pokazały największe targi gospodarki morskiej – Posidonia 2024
20 czerwca 2024
Kary umowne w umowach nabycia jachtu 
13 czerwca 2024
Zastaw na jachcie
30 maja 2024

Kategoria

Aktualności

W tym miejscu będziemy przedstawiać, w nieco bardziej blogowej i przyjaznej atmosferze, aktualne wpisy dotyczące bieżącej działalności i prawniczych kwestii.

Zapraszamy też do dyskusji!