Czy kiedykolwiek wyobrażałaś sobie, jak niesamowicie romantycznym i wspaniałym wydarzeniem mógłby być ślub na pokładzie jachtu?

To niekonwencjonalne miejsce oferuje zarówno piękne widoki, jak i niezwykłą atmosferę.

Czy wiesz, co zrobić, żeby wziąć ślub na jachcie?

W tym artykule odkryjemy, kiedy możesz zawrzeć małżeństwo przed kapitanem oraz jakie wymogi prawne musisz spełnić.  

Ślub na jachcie

Ślub to wyjątkowy moment w życiu, kiedy zakochani ludzie postanawiają połączyć swoje życie na zawsze.

Tradycyjnie odbywa się on w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, ale dzisiaj coraz więcej par szuka nietypowych miejsc na swoje ceremonie.

Jedną z takich atrakcyjnych opcji jest zawarcie małżeństwa na jachcie. To nie tylko romantyczne, ale także pełne przygody doświadczenie, które może stać się wyjątkowym wspomnieniem na całe życie.  

Ale czy taki ślub na jachcie jest w ogóle możliwy?     

Okazuje się, że tak, ale w szczególnych przypadkach.  

W Polsce kapitan jachtu nie ma automatycznie uprawnień do udzielania ślubu. W naszym kraju to zadanie jest powierzone urzędnikom stanu cywilnego lub duchownym.

Dlatego, jeśli polski kapitan nie jest jednocześnie duchownym lub urzędnikiem stanu cywilnego, nie może oficjalnie udzielić ślubu.  

Wtedy na pokład trzeba zabrać kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, jego zastępcy lub duchownego. 

Co robić, gdy kapitan nie jest duchownym ani urzędnikiem stanu cywilnego? 

Istnieje pewne wyjście z tej sytuacji.   
 
Potrzebne jest jednak najpierw znalezienie takiego państwa, w którym ślub na wodzie jest możliwy, a kapitan posiada uprawnienia urzędnika państwowego lub też prawo przewiduje, że dowolna osoba może udzielić ślubu (oznacza to, że kapitan również).  
 
Ślub może być wtedy udzielony przez kapitana na pokładzie jachtu albo na wodach śródlądowych, albo na wodach morskich (do 12 mil od linii brzegowej danego państwa).
 
Niestety – znalezienie takiego kraju wcale nie jest takie łatwe. 
 

Jakich dokumentów potrzebujesz do zawarcia jachtowego ślubu?

Trochę zależy od tego, jaki rodzaj ślubu chciałbyś wziąć tj. czy cywilny, czy kościelny. Komplet dokumentów będzie w każdym z tych przypadków nieco odmienny.  
 
Standardowo do zawarcia ślubu cywilnego na jachcie będą potrzebne:
  • dokumenty potwierdzające tożsamość obojga przyszłych małżonków np. dowody osobiste lub paszporty,  
  • pełne akty urodzenia (aktualne, wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu),  
  • potwierdzenie o stanie wolnym wydane przez polski Urząd Stanu Cywilnego, nie wcześniej jednak niż 3 miesiące przed planowaną datą ślubu,  
  • zaświadczenie stwierdzające, że – zgodnie z prawem polskim – osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo mają taką możliwość.  

W zależności do wybranego przez was kraju, obowiązkowe może być zebranie jeszcze innych dodatkowych pozwoleń, zaświadczeń czy też dołączenie dowodów dokonania wszystkich niezbędnych opłat.

Podstawowym dokumentem będzie również wniosek o ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego. Tylko uważaj! Kierownik Urzędu może nie wyrazić zgody na zawarcie ślubu na jachcie, jeżeli uzna, że miejsce nie gwarantuje uroczystej formy i bezpieczeństwa.
 
Taka ciekawostka…


To jeszcze nie koniec formalności

Gdy wymienicie sobie symboliczne „Tak” i ślub zostanie odprawiony jeszcze nie wszystkie formalności są w pełni dopełnione. 

W przypadku ślubu na jachcie za granicą, polskie urzędy nie mają dostępu do informacji z urzędów zagranicznych. Dlatego też, musicie zgłosić fakt zawarcia małżeństwa do dowolnego polskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

W ramach tego zgłoszenia należy przedłożyć oryginał aktu zawarcia małżeństwa wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.   

Natomiast każdy Urząd Stanu Cywilnego w Polsce ma dostęp do ogólnokrajowej bazy danych. I dlatego – co jest pewnym ułatwieniem – wszelkie formalności związane ze stanem cywilnym można załatwić w dowolnym urzędzie w Polsce.  


Podsumowując – zawarcie małżeństwa na jachcie to niezwykłe przeżycie, które łączy romantyzm, przygodę i spełnianie marzeń.  

Jeśli marzysz o nietypowej ceremonii ślubnej, która na zawsze pozostanie w twojej pamięci, ślub na jachcie może być idealnym wyborem.   

Pamiętaj jednak, że oprócz magii tego momentu, istnieje także aspekt prawny, który wymaga uwagi i odpowiedniego przygotowania.   

Fotografie z 2006 r. – aut. Studio Este

Opracowała Kinga Fabisiak

2 Responses
  1. Dobrego fotografa poznaje się od razu. Oprócz wiedzy technicznej posiada umiejętność bacznej obserwacji. Jeśli idzie z tym w parze refleks to powstają właśnie takie perełki. Autentyczne, nie do podrobienia. Piękni ludzie, piękne kadry. Pięknie zachowane wspomnienia. Brawo Studio Este. PS Nie planowałem ślubu, ale po tym artykule chyba zmieniam zdanie. Uroczystość na jachcie brzmi genialnie – dziękuję.

    1. Patryk Zbroja

      Dziękujemy za komentarz. Faktem jest, że zdjęcia są solidne i to pomimo kilkunastu lat od ich wykonania 😉

Leave a Reply

Ostatnie artykuły

Chiny nie udają Greka, czyli co pokazały największe targi gospodarki morskiej – Posidonia 2024
20 czerwca 2024
Kary umowne w umowach nabycia jachtu 
13 czerwca 2024
Ustawa wiatrakowa cz. III
6 czerwca 2024

Kategoria

Aktualności

W tym miejscu będziemy przedstawiać, w nieco bardziej blogowej i przyjaznej atmosferze, aktualne wpisy dotyczące bieżącej działalności i prawniczych kwestii.

Zapraszamy też do dyskusji!