Co się zmienia?
Początek 2025 roku przyniósł wiele zmian dla przedsiębiorców. Nowe definicje budowli i budynku w kontekście podatku od nieruchomości (link do artykułu), nowe ulgi oraz obowiązki dotyczące spraw podatkowych i rachunkowych (link do artykułu), a także konieczność założenia adresu do e-doręczeń.
Jedną ze zmian jest również modyfikacja tabeli Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej: PKD), po raz pierwszy od 2007 r. Idąc w ślad za wytycznymi ONZ i UE, zwiększono liczbę możliwych rodzajów działalności gospodarczej.
Nowa sekcja
Dotychczasowa sekcja J (informacja i komunikacja) podzieliła się na dwie odrębne sekcje J (działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści) oraz K (działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji). Wewnętrznie zakres sekcji nie uległ zmianie, został tylko precyzyjnie podzielony. Wynika stąd jednak inna zmiana. Mianowicie przez takie rozbicie każda następna sekcja będzie oznaczona kolejną literą alfabetu w porównaniu do dotychczasowych. Dlatego od 1 stycznia PKD kończy się na sekcji V, a nie na U.
Nowe podklasy
Pojawiło się więcej podklas, które w głównej mierze obejmują pośrednictwo w usługach już ujętych w zestawieniu. W ten sposób w zmienionej tabeli mamy takie pozycje, jak: pośrednictwo w transporcie, pośrednictwo w sprzedaży detalicznej, czy pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
W zmienionej PKD znalazły się też nowe rodzaje działalności, do tej pory niewyodrębnione, takie jak: działalność brokerów i agentów energii elektrycznej, działalność w zakresie odsprzedaży usług telekomunikacyjnych, działalność rzeczników patentowych oraz działalność marketingowa.
Łącznie, w nowej PKD pojawiło się 15 nowych grup, 36 nowych klas i 72 nowe podklasy.
Obowiązek przekwalifikowania
Zmiany powodują, że przedsiębiorcy mają obowiązek dostosować swój obecny numer PKD do zmienionej tabeli do 1 stycznia 2027 r. Jeżeli na skutek zmian, działalność przedsiębiorcy powinna zostać zakwalifikowana do innej kategorii i nie zostanie to zaktualizowane, działalność będzie przekwalifikowana automatycznie, co może doprowadzić do nieporozumień.
Podsumowanie
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, koniecznie zajrzyj do nowej klasyfikacji PKD, żeby sprawdzić, czy twojej działalności nie powinno się teraz zakwalifikować inaczej. Szczególnie, jeśli jesteś brokerem, agentem lub innym pośrednikiem przy świadczeniu usług. Sprawdź też umowę spółki, w której jesteś wspólnikiem lub której sprawy prowadzisz.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w przekwalifikowaniu swojej działalności lub masz inne pytania – skieruj je do nas. Z chęcią pomożemy.
aplikant radcowski
Interesuje się w prawem cywilnym i podatkowym. Od 2024 r. aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie. Czytaj więcej
Potrzebujesz pomocy w przekwalifikowaniu swojej działalności lub masz inne pytania?
Skieruj je do nas.
Z chęcią pomożemy.
Pozostałe publikacje

Wojna celna USA – druga fala ceł
Publikacje / 17 kwietnia 2025 / Jachting

Jak zabezpieczyć transakcję zakupu jachtu?
Publikacje / 3 kwietnia 2025 / Jachting

Umowy o roboty budowlane w projektach offshore cz. I
Publikacje / 27 marca 2025 / Offshore Wind