Początek 2025 roku to rewolucja w podatku od nieruchomości. Zmiany do ustawy, które weszły w życie 1 stycznia są między innymi efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), w którym Trybunał uznał, że dotychczasowe regulacje definiujące pojęcie „budowli” były niejasne, a przez to niezgodne z Konstytucją. Nowelizacja ustawy miała na celu wyjaśnienie wątpliwości, ale wraz z nią pojawiają się nowe.
Co się zmienia
Przede wszystkim zmieniła się definicja budowli. Jest ona precyzyjniej określona, a do katalogu budowli trafiły m.in. elektrownie, urządzenia budowlane i techniczne, fundamenty pod maszyny oraz mosty i tunele. To oznacza, że więcej obiektów podlega teraz podatkowi od nieruchomości, co z kolei przekłada się na wyższe wpływy do budżetów gmin. Z drugiej strony, z pewnością powoduje większe obciążenia przedsiębiorców.
Zmieniła się także definicja budynku, a wraz z tą zmianą pojawiły się wątpliwości np. co do opodatkowania magazynów.
Co z branżą morską
Zmiany dotyczą również przedsiębiorców z branży morskiej, tak jak wszystkich podmiotów, które płacą podatek od nieruchomości. W nowych przepisach doprecyzowano, że budowle infrastruktury portowej są zwolnione z podatku, jeśli znajdują się w portach morskich oraz przystaniach morskich i na zajętych przez nie gruntach. To niekoniecznie dobra informacja dla portów i przystani śródlądowych, które na podstawie przepisów przed zmianą doczekały się już korzystnych orzeczeń.
Kontrowersje wokół nowych przepisów
Ustawa w uchwalonej treści budzi zastrzeżenia. Definicje „urządzenia budowlanego”, czy „wolnostojącej, trwale związanej z gruntem instalacji przemysłowej” z pewnością dostarczą wielu zmartwień podmiotom gospodarczym, a sądom administracyjnym pracy. Mimo zapewnień rządu o woli zachowania status quo, ustawa w takim kształcie spowoduje zmiany w opodatkowaniu i prawdopodobnie zwiększy obciążenie podmiotów gospodarczych.
Pod presją czasu
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do chaosu w naszym ustawodawstwie. Niestety to samo spotkało nas tym razem. Rząd zabrał się za nowelizację z wyprzedzeniem, ale proces trwał tak długo, że zmiany udało się domknąć dopiero w listopadzie, aby zdążyć na 1 stycznia 2025 r. Niestety, przy okazji nie wprowadzono zmian postulowanych przez wiele środowisk w ramach konsultacji społecznych. Za to zdecydowano się na fakultatywne wydłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej według nowych zasad do 31 marca 2025 r.
Podsumowanie
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych to duże wyzwanie zarówno dla organów podatkowych, jak i dla podatników. Choć celem zmian jest uporządkowanie przepisów, sposób ich wprowadzania budzi wiele wątpliwości. Wydłużenie terminu na złożenie deklaracji do końca marca 2025 r. oznacza jedynie, że przedsiębiorcy mają nieco więcej czasu na przejrzenie swojego majątku i ustalenie, co i w jakiej wysokości podlega opodatkowaniu. I powinni przygotować się na zmiany w wysokości swoich obciążeń podatkowych.
aplikant radcowski
Interesuje się w prawem cywilnym i podatkowym. Od 2024 r. aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie. Czytaj więcej
Potrzebujesz
wsparcia
w tym temacie?
Skorzystaj z naszego doświadczenia.
Skontaktuj się z nami.
Pozostałe publikacje

Wojna celna USA – druga fala ceł
Publikacje / 17 kwietnia 2025 / Jachting

Zmiana w PKD po osiemnastu latach
Publikacje / 10 kwietnia 2025 / Gospodarka morska

Jak zabezpieczyć transakcję zakupu jachtu?
Publikacje / 3 kwietnia 2025 / Jachting

Umowy o roboty budowlane w projektach offshore cz. I
Publikacje / 27 marca 2025 / Offshore Wind