Wielu żeglarzy i motorowodniaków z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie nowego sezonu. Jednak epidemia nie daje za wygraną, a rząd od 19.03.2021 r. wprowadza nowe obostrzenia, uzupełniane kolejnymi rozporządzeniami.

W środę 28.04.2021r. pojawiła się zapowiedź kolejnego lekkiego „odmrożenia” gospodarki w jedenastu województwach. 

Dla miłośników jachtingu ponownie powiało optymizmem.

Niestety, treść nowego Rozporządzenia z dnia 29.04.2021 r. (opublikowanego wczoraj wieczorem) znów nie przynosi w tej sprawie nie tylko żadnej rewolucji i zmian, które umożliwiłby jasną interpretację przepisów.

Niewiele się zmieniło od czasu publikacji adw. Patryka Zbroi pt. Uprawianie jachtingu od 15.04.2021 r.

Wyjątkiem jest dopuszczenie od 1.05.2021 r. możliwości przeprowadzenia egzaminów na stopnie żeglarskie i motorowodne (na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej).

Jak zatem wygląda możliwość uprawienia jachtingu w nadchodzącą „majówkę” i kolejne weekendy?

W telegraficznym skrócie:

  1. do dnia 7.05.2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców oraz inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne wyłącznie dla sportu zawodowego, olimpijskiego i lig zawodowych, a także dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy, a także w ramach obiektów sportowych na otwartym powietrzu (przy czym w miejscu, w którym jest prowadzona działalność, może przebywać nie więcej niż 50 osób) – bez udziału publiczności;
  2. do dnia 7.05.2021 r. obowiązuje zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców oraz przez inne podmioty m.in. pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD 93.29.B – obejmującej również działalność przystani jachtowych);
  3. ww. zakaz stosuje się odpowiednio do podmiotów, które jako oznaczenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej mają wskazany kod PKD 93.29.Z, 93.29.B lub 77.21.Z (obejmującej również wypożyczanie i dzierżawę sprzętu rekreacyjnego i sportowego, w tym łodzi wycieczkowych, kajaków, żaglówek i rowerów);
  4. nie ma ustanowionego zakazu poruszania się po akwenach i drogach wodnych;
  5. nadal nie ma ustanowionego wprost limitu osób na pokładzie rekreacyjnej lub sportowej jednostki pływającej (można przyjąć, że limit ten dotyczy 5 osób, do którego nie będziemy zaliczać ani właścicieli jachtu, ani osób zaszczepionych).

Czyli można żeglować (najlepiej własnym sprzętem), ale nie ma gdzie cumować (bo działalność przystani jachtowych, z wyłączeniem przystani działających jako obiekty sportowe jest formalnie zakazana). 

Choć w przypadku czarterów można pokusić się o interpretację tego rodzaju, że firma czarterowa nie prowadzi sama w sobie działalności rekreacyjnej i dlatego jej funkcjonowanie jest możliwe. Inną opcją jest sprzedaż szkoleń na czarterowanych w tym celu jednostkach lub żeglowanie dla celów testowych przed zakupem jachtu.

Jak widać, wątpliwości interpretacyjnych nadal jest mnóstwo.

 

Prosimy jednak o zachowanie ostrożności i bezpieczeństwa, a na nadchodzący długi weekend życzymy: Zdrowia i Odporności!

Leave a Reply

Ostatnie artykuły

Jachting Pod Wpływem I Przepadek Jachtu
5 września 2024
Jak stworzyć regulamin dla sygnalistów? Praktyczne wskazówki i korzyści dla przedsiębiorców. 
29 sierpnia 2024
Ubezpieczenie NNW w jachtingu
22 sierpnia 2024

Kategoria

Aktualności

W tym miejscu będziemy przedstawiać, w nieco bardziej blogowej i przyjaznej atmosferze, aktualne wpisy dotyczące bieżącej działalności i prawniczych kwestii.

Zapraszamy też do dyskusji!