Działając na rynku przedsiębiorców funkcjonujących w branży związanej z wiatrem i wodą, nie mogło nas zabraknąć w czasie kolejnej debaty stoczniowej organizowanej przez Zachodniopomorski Klaster Morski, która w dniach 4-6 listopada 2021 r. odbyła się w Międzyzdrojach.

Tym razem, wystąpiliśmy w składzie: Konrad Piórkowski, Tomasz Wiśniewski i Patryk Zbroja.

W swoim wystąpieniu Konrad Piórkowski przedstawił w skrócie „Prawne ramy polskiego łańcucha dostaw przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku„.

Natomiast Tomasz Wiśniewski zaprezentował uczestnikom konferencji następującą problematykę: „Dochodzenie zaległych wierzytelności i praktyczna współpraca z przedsiębiorcą w restrukturyzacji i upadłości na wybranych przykładach„.

Temat związany z rozwijającą się branżą wind offshore naprowadził dyskusję w sposób bezpośredni na postępowanie upadłościowe szczecińskiej firmy ST3 Offshore.

Wiodącym tematem konferencji była konieczność kooperacji pomiędzy  przedsiębiorcami pomorskimi (Gdańsk/Gdynia) i zachodniopomorskimi (Szczecin/Świnoujście), i to nawet w przypadku silnej konkurencji.

Przez wszystkie przypadki odmieniane było również słowo „koopetycja„, oznaczające nową perspektywę strategiczną dla przedsiębiorstw. Dla niewtajemniczonych – „koopetycja” pochodzi od angielskiego słowa „coopetition” i oznacza ona jednoczesną współpracę i konkurencję między rywalizującymi ze sobą przedsiębiorcami.

Omawiano (również w kuluarach) szanse związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, wyzwania dotyczące udzielanych dotacji, a także zagrożenia wynikające z nowego tzw. Polskiego Ładu.

Seminarium było jednak przede wszystkim znakomitą okazją do nawiązania i pogłębienia branżowych relacji oraz planowania wzajemnej współpracy (również w ramach koopetycji) pomiędzy jego uczestnikami.

Leave a Reply

Ostatnie artykuły

Paragraf pod żaglami
25 lutego 2023
Portowe prawo pierwokupu i nie tylko – skutki nowelizacji
4 lutego 2023
Rejestracja jachtów – utrata ważności dokumentów
30 stycznia 2023

Kategoria

Aktualności

W tym miejscu będziemy przedstawiać, w nieco bardziej blogowej i przyjaznej atmosferze, aktualne wpisy dotyczące bieżącej działalności i prawniczych kwestii.

Zapraszamy też do dyskusji!