Działając na rynku przedsiębiorców funkcjonujących w branży związanej z wiatrem i wodą, nie mogło nas zabraknąć w czasie kolejnej debaty stoczniowej organizowanej przez Zachodniopomorski Klaster Morski, która w dniach 4-6 listopada 2021 r. odbyła się w Międzyzdrojach.

Tym razem, wystąpiliśmy w składzie: Konrad Piórkowski, Tomasz Wiśniewski i Patryk Zbroja.

W swoim wystąpieniu Konrad Piórkowski przedstawił w skrócie „Prawne ramy polskiego łańcucha dostaw przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku„.

Natomiast Tomasz Wiśniewski zaprezentował uczestnikom konferencji następującą problematykę: „Dochodzenie zaległych wierzytelności i praktyczna współpraca z przedsiębiorcą w restrukturyzacji i upadłości na wybranych przykładach„.

Temat związany z rozwijającą się branżą wind offshore naprowadził dyskusję w sposób bezpośredni na postępowanie upadłościowe szczecińskiej firmy ST3 Offshore.

Wiodącym tematem konferencji była konieczność kooperacji pomiędzy  przedsiębiorcami pomorskimi (Gdańsk/Gdynia) i zachodniopomorskimi (Szczecin/Świnoujście), i to nawet w przypadku silnej konkurencji.

Przez wszystkie przypadki odmieniane było również słowo „koopetycja„, oznaczające nową perspektywę strategiczną dla przedsiębiorstw. Dla niewtajemniczonych – „koopetycja” pochodzi od angielskiego słowa „coopetition” i oznacza ona jednoczesną współpracę i konkurencję między rywalizującymi ze sobą przedsiębiorcami.

Omawiano (również w kuluarach) szanse związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, wyzwania dotyczące udzielanych dotacji, a także zagrożenia wynikające z nowego tzw. Polskiego Ładu.

Seminarium było jednak przede wszystkim znakomitą okazją do nawiązania i pogłębienia branżowych relacji oraz planowania wzajemnej współpracy (również w ramach koopetycji) pomiędzy jego uczestnikami.

Leave a Reply

Ostatnie artykuły

Grupa spółek – nowe prawo holdingowe
15 listopada 2022
Targi branżowe, a nieuzgodnione wykorzystanie cudzej marki
2 listopada 2022
Galar gdański – sprawy formalne
13 października 2022

Kategoria

Aktualności

W tym miejscu będziemy przedstawiać, w nieco bardziej blogowej i przyjaznej atmosferze, aktualne wpisy dotyczące bieżącej działalności i prawniczych kwestii.

Zapraszamy też do dyskusji!