Morska energetyka wiatrowa to bez wątpienia dynamicznie rozwijająca się branża z ogromnym potencjałem. Może przynieść wiele korzyści, jak choćby nowe miejsca pracy.
Musimy jednak pamiętać, że wraz z jej rozwojem wzrasta zapotrzebowanie na fachową wiedzę, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Tym bardziej, że praca w przemyśle offshore należy do bardzo niebezpiecznych, a ryzyko odniesienia wypadku jest naprawdę wysokie.
Jak zminimalizować ryzyko wypadku
Minimalizacja ryzyka i bezpieczeństwo najczęściej kojarzą się z zapewnieniem odpowiedniego stanu technicznego maszyn i urządzeń (czyli ze środowiskiem fizycznym). Oczywiście jest to prawidłowe skojarzenie. I bardzo ważny aspekt.
Jednak największy wpływ na zminimalizowanie ryzyka ma człowiek!
Kulturę bezpieczeństwa pracy tworzą przede wszystkim normy oraz wyuczone przez pracowników sposoby postępowania.
Oprócz odpowiedniego zachowania pracowników, przez które można rozumieć:
- przestrzeganie przepisów BHP,
- odpowiedni przepływ informacji.
Istotne są również ich cechy indywidualne, tj.:
- wiedza,
- umiejętności.
Dlatego tak wiele mówi się o konieczności ciągłego poszerzania kompetencji pracowników, a zwłaszcza o eliminacji negatywnych zachowań.
To właśnie odpowiednia wiedza przekłada się na brak obojętności na zagrożenia i odpowiednie reagowanie. To z kolei obniża wskaźnik wypadkowości.
Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze obniża wskaźnik wypadkowości i wpływa na kształtowanie kultury bezpieczeństwa? O tym w naszych kolejnych wpisach!
Opracowała:
Sandra Murawska
Doświadczenie zawodowe zdobywała w banku oraz trójmiejskich kancelariach. Dobrze czuje się w prawie cywilnym, głównie w bankowym i prawie umów. Studentka podyplomowych studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, na których zgłębia ryzyka w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej. Prywatnie miłośniczka zwierząt, której serce należy do chow-chowa Buby.